Beceri & Kordinasyon

Beceri kısa süre içerisinde zor hareketleri öğrenebilme ve değişik durumlarda amaca uygun çabuk bir şekilde tepki gösterebilme, her hareketin birbirini doğru olarak izlemesine ve istenilen kuvvetle meydana gelmesine bağlıdır. Becerili hareket, kasılması gereken kaslara merkezi sinir sisteminden gelen uyaranların zamanında gelmesiyle olur (sinir – kas koordinasyonu).

Sportif anlamı ile koordinasyon, istemli ve istemsiz hareketlerin düzenli, uyumlu, amaca yönelik bir hareket dizisi içerisinde uygulanması olup, organizmanın sinirsel bir gücüdür.

Diğer bir anlamda koordinasyon, hareketin uygulanmasına katılan iskelet kasları, eklemler ve eklem bağları ile merkezi sinir sistemi arasındaki iş birliğidir.

Koordinasyon, iskelet kasının belli bir amaca yönelik bir hareketin gerçekleştirilmesi sırasında merkezi sinir sistemi ile ahenkli iş birliğidir. Koordinasyonun mükemmelliğini sağlayan faktör, bu hareketin akışı ile ilgili fiziki yasalar, hareketi gerçekleştiren agonist ve antagonist kasların antrenmanlılık derecesi ve kulakta bulunan denge oranının ( vetiboller organ ) uyum ( adaptasyon ) düzeyidir.

Beceriklilik koordinatif yetenekle eş anlamlı olarak kullanılır ve bu yetenek birinci koordinatif yetenektir. Beceriklilik hareketin sevk ve idare sürecinde belirli kurallarla uygulama yeteneğidir.

Elit sporcuların önceden öğrendikleri motorik hareketlere ve uyum durumlarına kesin ve ekonomik olarak hükmetmek ve sportif hareketleri relatif ve çabuk öğrenmektir.

Beceri ( koordinasyon ), performansın daha az eforla daha fazla iş yapma imkanını sağlayan bir elemanıdır. Çok zor bir hareketin kolaylıkla yapılabilmesi becerinin olumlu özelliğidir. Elit sporcuların hareketlerindeki üstünlüğün nedeni antagonist ve sinerjik kaslar arasındaki mükemmel koordinasyonudur.

Beceri iki ana bölüme ayrılır :

1 . Genel Beceri : Her spor dalı için geçerli olan genel anlamdaki vücut koordinasyonudur.

2 . Özel Beceri : Uygulanan, yapılan spor dalına yönelik, o spor dalının özelliklerini içeren teknik – taktik ve benzeri hareketlerin koordinasyonudur.

Çalışmalarımız "Yüzme" branşını destekleyici bir seri antrenman metoduna dayalıdır. Günlük hayatımızı da olumlu etkiliyecek olan "beceri & koordinasyon" çalışmalarımız, her yaşa hitap etmektedir. 

Ayrıntılı bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Ders süresi kişiden, kişiye göre değişmektedir.

Gün ve saatleri beraber planlıyoruz.

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır.

WEBSITE DİZAYN

MAGNOG